Exteriérová schodiště mohou vylepšit, anebo také úplně pokazit dojem, jímž působí váš dům na své okolí. Ještě důležitější než to estetické je pak funkční hledisko. Obě však mají společného jmenovatele – je to materiál, z něhož schodiště postavíte. Ať už sáhnete po klasice v podobě dřeva či kamene nebo zvolíte moderní nerezovou ocel, platí, že materiál a celkové pojetí schodiště by vždy měly za každých okolností korespondovat se stylem domu.
Venkovní schody patří povětšinou ke spíše méně nápadným prvkům, které však mají potenciál významně podpořit estetický dojem, jímž váš dům působí na své okolí. Anebo ho také mohou dosti nešťastným způsobem pokazit. Pochopitelně, že atraktivní vzhled není vše, důležité je především to, zda schody plní správně svoji funkci.
Měly by splňovat požadované normy, vyhovovat vašim potřebám, včetně toho, že pohyb na nich bude za každých okolností bezpečný. Ale – uznejme – tento aspekt celé věci by měl být naprostou samozřejmostí, a to nejen v případě vstupního schodiště, ale i schodů na terase, na zahradě nebo kupříkladu u bazénu.
Schody mohou být jak funkční, tak i krásné
Výběr správných schodů by se měl odvíjet od místa, kde je chceme používat. Půjde o hlavní schodiště, anebo o schody v zadním traktu domu? Půjde spíše o nadčasovou klasiku nebo o něco odvážnějšího? Jak často budou schody využívané a jak moc na očích?
Další důležitou věcí je samotná délka schodiště a především materiál, z něhož bude tento potenciálně významný architektonický prvek vyhotoven. Roli při výběru konstrukce schodiště a jeho materiálu může hrát i převažující klima v dané lokalitě, respektive zdroje případného znečištění.
Z historického hlediska nahlíženo bylo schodiště původně čistě účelovým prvkem bez jakýchkoli estetických ambicí. Jeho smyslem bylo umožnit či usnadnit přechod v místech různých výškových úrovní, kde by byl jinak pohyb obtížný nebo přímo nemožný.
Nejčastěji šlo o schody před domem, na dvoře či na zahradě, mnohdy do prostor určených ke skladování zásob a vůbec zemědělské produkce. Teprve později začali uživatelé klást na vzhled schodů větší důraz, a pokud měli dostatek prostředků, opatřovali je zdobnými prvky. Ti nejosvícenější přitom kombinovali estetiku s bezpečností.
Schodiště by mělo odpovídat stylu domu
Velmi důležitým aspektem výběru materiálu schodiště jsou klimatické podmínky, kterým bude nuceno čelit. Dalším kritériem může být styl vašeho domu a jeho okolí. K oblíbeným moderním materiálům hojně používaným k vybudování venkovních schodů patří kov a především pak žárově pokovená či nerezová ocel.
Ta dokáže vytvořit spolu s pohledovým betonem a sklem mimořádně atraktivní a reprezentativně působící kombinaci. Výhodou schodů z kovu je vedle mimořádné odolnosti bez změny vlastností materiálu po velmi dlouhou dobu také rychlá instalace a snadná manipulovatelnost s jednotlivými díly.
Zatímco správně vybrané schody z oceli zaujmou na první pohled, v případě betonu to tak být nemusí. Beton patří k cenově nejdostupnějším materiálům, to ale neznamená, že je to materiál nějakým způsobem nedostatečný. Právě naopak.
Velkou předností betonu je variabilita jednotlivých prvků, povrchů i barevných provedení. Díky tomu může schodiště působit podle potřeby buď subtilně, anebo naopak výrazně dominantním dojmem. Výhodou je i možnost vytvářet vedle schodů i samonosné konstrukce nejrůznějších tvarů.
Klasické materiály – dřevo a kámen
A pak je tu dřevo, materiál všech materiálů. Snadno opracovatelné, esteticky hodnotné, příjemné na dotyk. Dřevo je natolik variabilní, a přitom suverénní materiál, že ho lze bez obav použít jako schodiště u staré honosné vily i u bílé funkcionalistické kostky.
Hlavní potíž běžně dostupného dřeva tkví v jeho malé odolnosti. U dřevěného schodiště se zkrátka musíte smířit s časově i finančně nákladnější péčí. A pak je tu WPC – materiál, který si díky své bezúdržbovosti získává stále větší oblibu. Schodiště z kvalitního dřevoplastu je velmi odolné a na jeho čištění si vystačíte s vodou, případně saponátem.
Rovněž kámen patří ke klasickým materiálům, odedávna používaným k výstavbě schodišť. Kamenné schodiště je, co se týče odolnosti, pravým opakem toho dřevěného. Tomu mimochodem odpovídá i pořizovací cena. Využít lze přitom jak velké ploché kusy, tak menší exempláře zasazované do vkusné mozaiky.
Zatímco kovové nebo dřevěné schodiště smontujete v cuku letu, s kamenným to tak rychle nejde. V tomto případě se jako klíčová jeví příprava – počínaje návrhem schodiště přes výběr a shromáždění vhodných dílů až po promyšlené sestavení jednotlivých kusů. Odměnou vám bude nadčasově působící dlouhověké schodiště.
Variabilita nade vše – cihly a keramika
Jakkoli dnes považujeme kamenné schodiště za spíše luxusní záležitost, v minulosti tomu tak vždy nebývalo. Hlavně poté, co někteří movitější obyvatelé měst přišli na chuť možnostem, které stavbě propůjčují cihly. Kvalitní pálené cihly a architektonické prvky z nich se svého času staly etalonem kvality a jejich používání vypovídalo i o možnostech majitelů nemovitostí.
Ani dnes použitím cihel pro výstavbu schodiště nic nezkazíte. Cihly jsou léty ověřené, kvalitní a v celé škále tvarů a rozměrů nabízené stavební prvky. Nezanedbatelný je i hřejivý estetický dojem, jímž na mnohé z nás působí. Při jejich výběru je však třeba dát si pozor na kvalitu materiálu, jeho poréznost, odolnost vůči mrazu či protiskluzové vlastnosti.
Podobně je tomu ostatně i v případě schodišťových prvků z keramiky. I u nich jsou klíčové zmíněné technické parametry. A pak samozřejmě vzhled. Keramika je v současnosti velmi populární a díky novým směsím a postupům výroby i nebývale variabilní co se nabídky týče.
Vedle jednoduchých tvarů, barev a povrchů lze dnes pořídit dlaždice opatřené v podstatě jakýmikoli motivy – moderně strohé, retro, exoticky pestré, imitace dřeva, kamene, mramoru, s ozdobnými lištami. Většina zavedených prodejců disponuje schodišťovým programem, který bude korespondovat právě s vaším vkusem.
Pozor na správné parametry
Jedna věc je materiál schodiště, druhá pak to, jakými parametry by mělo disponovat, aby odpovídalo požadovaným normám, resp. vašim potřebám a hlavně pak bezpečnému užívání. Jak už jsme se zmínili, nezbytná je protiskluzová úprava.
Důležité je i zábradlí, jehož výšku určuje technická norma ČSN 74 3305, a to na základě výšky tzv. pochůzné plochy. Zjednodušeně řečeno, zábradlí můžete instalovat všude, ale norma ho nevyžaduje u schodiště, které je nižší než 50 cm. V případě vyššího schodiště je instalace zábradlí nezbytná.
Za optimální sklon schodiště se považuje nejvíce 35°, vhodná výška jednoho stupně schodu je pak zhruba 17 cm. Každý ze schodů vašeho schodiště by měl mít určitý spád, udává se maximálně 1,5 %. Je to jednak proto, aby na schodu nestála voda, a také proto, že na takový schod se snáze našlapuje.
V případě, že bude mít vaše schodiště více než osmnáct schodů, musíte na něj z důvodu bezpečnosti nainstalovat podestu a tím jej rozdělit na dvě či více schodišťových ramen. Tyto plošiny jsou většinou umístěny mezi jednotlivými podlažími.